Zaproszeni twórcy i prelegenci

(lista aktualizowana)

Katarzyna Witerscheim (Panna N). Urodzona i wychowana na Śląsku. Socjolog i grafik, autorka komiksów internetowych. Przygotowała projekt publikowany na Instagramie - "1995Reg" oraz zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”. Ostatnio współpracująca z IDW przy „Jem and the Holograms Annual 2017” oraz „Oh Joy Sex Toy” Eriki Moen". Autorka albumu "Helena Wiktoria" (2018), którego ciąg dalszy publikowany jest w sieci.

Jerzy Ozga. Malarz, rzeźbiarz, ilustrator, autor komiksów. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Publikował m.in. w „Fantastyce”, „Feniksie”, „AQQ”, „Komiks Forum”, „Komiks i my”, „Projektorze”. Autor storyboardu do filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”, z którym współpracował również m.in. przy „Pokoju saren”, „Autobusie na Golgotę”, „Operze za trzy grosze”. Opublikował kilkadziesiąt komiksów (za „Moją ziemię obiecaną” otrzymał Grand Prix MFK w Łodzi w 2004 r.), wśród nich albumy: „Księga miecza”, „Misja rozpaczy”, „Quo vadis”, „Ern”, „Salut bohaterom”, „Katyń”, „Yorgi” cz. I-IV, „Kapitan Gżebyk na tropie. Niedokończony raport”. Uczestnik zbiorowych wystaw kieleckiego komiksu „YES’T prawie OK 1 i 2”. Mieszka w Kielcach.

Krzysztof Wyrzykowski. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. W latach 1997-2004 był współautorem zina "Kontra". W 2004 r. stworzył rysunki do 100-planszowego komiksu historycznego "Westerplatte. Załoga śmierci". W 2006 r. zdobył trzecią nagrodą II edycji Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Komiksowego organizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat za komiks "Idioci". Od 2008 r. do scenariuszy Sławomira Zajączkowskiego tworzy komiksy historyczne: "Łupaszka. 1939", "Korfanty", "Wyzwolenie? 1945", "Żelazny", "Zamach na Kutscherę", serię "Wilcze tropy". 

Wojciech Jama. Kolekcjoner. Twórca - w Rzeszowie - Muzeum Dobranocek. Orędownik, od lat, założenia w Polsce muzeum komiksu. W ubiegłym roku część jego zbiorów prezentowana była w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie "Teraz komiks!". 

Piotr Kletowski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego,  współzałożyciel i wieloletni redaktor działu filmowego pisma "Ha!art", publikuje w "Kinie", "Kwartalniku filmowym", "Czasie kultury", "Projektorze". Jest autorem i redaktorem 20 książek naukowych (m.in. "Śmierć jest moim zwycięstwem – Kino Takeshi Kitano", "Filmowa odyseja Stanleya Kubricka", "Kino Dalekiego Wschodu", "Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa", "Europejskie kino gatunków" ), juror festiwalu NURT. W tym roku ukazało się drugie wydanie (uzupełnione) jego wywiadu-rzeki (opracowanego wspólnie z Piotrem Mareckim) z reżyserem Andrzejem Żuławskim.

Robert Kolasa. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Publikował m.in. na łamach „AQQ”, „Nie”, „Komiks Forum”, „Krakersa”, „Talizmanu”, antologii „Klatka”, „AKT” i w „Projektorze”. Uczestnik zbiorowych wystaw kieleckiego komiksu „YES’T prawie OK 1 i 2”. Wystawy indywidualne: „Sex, aliens & alcohol” (2014), „Trzy kolory. Zielony” (2018) w Bazie Zbożowej. Zajmuje się również miniaturą rzeźbiarską i rzeźbą figuratywną. Ostatnio opublikował album rysunków i komiksów "Rewolwer i mielony" (2018). Mieszka w Kielcach. 

Hubert Czajkowski. Ur. w Lipsku, absolwent PZSP w Kielcach i ASP w Warszawie. Grafik, projektant i rysownik. Publikował m.in. w "Fantastyce", "Życiu Warszawy", "Portalu". Współpracował przez wiele lat z magazynem „Magia i Miecz”. Zaprojektował layout graficzny tego miesięcznika. Ilustrator systemu RPG "Dzikie Pola", okładek wydawnictwa Mag oraz opowiadań H. P. Lovecrafta, braci Strugackich i Jacka Komudy. Wraz ze S. Zajączkowskim tworzy cykl "Lux in tenebris". W 2018 r. narysował komiks do scenariusza Gabriela Maciejewskiego "Noc św. Bartłomieja". 

Zygmunt "Zeke" Kowal. Mieszka w Kielcach. Scenarzysta komiksowy. Współpracuje głównie z Jerzym Ozgą. Wspólnie wydali "Salut bohaterom" i ostatnio zeszyt "Kapitan Gżebyk na tropie. Niedokończony raport" (2019) oraz cykl krótkich form komiksowych publikowanych w antologiach ("Sikorki") oraz magazynie "Komiks i my". 

Tomasz Łukaszczyk. Absolwent rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wraz z Jerzym Ozgą i Robertem Łysakiem organizator I Konwentu Twórców Komiksu (w Kielcach). Uprawia malarstwo cyfrowe. Autor rysunków do komiksów: "Panowie ognia", "12 prac Delty 800", "Delta 800 - ósmy księżyc", "Delta 800: misja", "Pułapka Gargancjana", "Kot w butach". 

Sławomir Zajączkowski. Absolwent historii Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor naczelny i wydawca magazynu komiksowego "Komiks i my". Scenarzysta komiksów "Łupaszka. 1939", "Korfanty", " Wyzwolenie? 1945", " Żelazny", "Zamach na Kutscherę", serii "Wilcze tropy" (rysunki Krzysztof Wyrzykowski) i cyklu "Lux in tenebris" (rysunki Hubert Czajkowski). 

Robert Zaręba. Absolwent Politechniki Radomskiej. Wydawca, scenarzysta i publicysta komiksowy. Debiut - komiks "Mrok" (scenariusz), publikacja w "Strefie Komiksu". Scenarzysta komiksów "Smert' Lachom", "Krucjaty", "Saladyn i Król Lwie Serce", "Zakon", "Nędzole", trylogii "Trumwirat" (adaptacja własnej powieści), "Exodus", "Gwiezdne bezdroża" i jednej z opowieści w "100 na 100. Antologii komiksu na stulecie odzyskania niepodległości". 

 

 

 

_________________________________________________________ ________________________________________________

Stowarzyszenie Twórcze "ZENIT"
ul. Zbożowa 4 lok. 11, 25-416 Kielce  

Kontakt: zenit[at] autograf.pl