Kielecki Magazyn Kulturalny „Projektor” ukazuje się od czerwca 2013 r. Założycielem i redaktorem naczelnym periodyku jest od początku Paweł Chmielewski. Wydawca magazynu to Stowarzyszenie Twórcze "Zenit". Siedziba redakcji znajduje się w ośrodku kultury "Baza Zbożowa" w Kielcach (centrum kultury niezależnej, założone w przestrzeni postindustrialnej).

Nakład papierowej wersji magazynu: 500-1500 egz. Objętość: 48 do 82 stron (pełny kolor); do 128 stron (wydania w czerni i bieli)

Dostępność: por. "Dystrybucja". Ilość czytelników wersji cyfrowej: 8-10 tys. miesięcznie.

Zespół redakcyjny i współpracownicy (styczeń 2021):

Paweł Chmielewski (redaktor naczelny). Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikacje książkowe: Słowacki w supermarkecie. Szkice o polskim dramacie; Słowa, słowa, słowa. Obrazy, obrazy, obrazy (redakcja i słowo wstępne); Słowacki w McDonaldzie; Słowacki w supermarkecie 2.0 oraz redakcje i posłowia kilkudziesięciu folderów, regionalnych antologii i katalogów (m.in. Wiersze pierwsze, Wiersze drugie, Żeromszczak - edycja jubileuszowa, YES'T prawie OK.). Publikował m.in. w "Studiach sienkiewiczowskich", "Biurze Literackim", "Zeszytach Komiksowych", "Ha!art", "Teraz", "Komiks i my", "Zabawach i zabawkach", "Nowym Napisie". Nagrody: II PR Polskiego Radia (słuchowisko Stacja końca świata, realizacja); Dno (dramat, Fundacja M. i J. Machulskich, Teatr Ochota - "Szukamy młodego Szekspira"), Ścigając cień (dramat, Festiwal "Transfuzje"), Domki - interior tuż obok (fotografia "Wykluczone?.!", Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"). Scenarzysta opublikowanych komiksów: 12 prac Delty 800; Pociąg; Ósmy księżyc; Pułapka Gargancjana; Kot w butach, Delta 800: misja; Paderewski w Białym Domu; Przygody Władka. Sezon pierwszy. Autor monografii: Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu (tomy 1-3); Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX w. Dwukrotny stypendysta MKiDN. Aktualnie pracuje nad książkowym dyptykiem: Świt elektrycznego średniowiecza. Zanim komiks dowiedział się, że jednak jest komiksem oraz Gdzie jest głowa chimery? Komiks a literatura epoki modernizmu. Organizuje festiwal Kieleckie Prezentacje Komiksowe oraz prowadzi wydawnictwo ST "Zenit". 
Piotr Kardyś. Doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku-Kamiennej, wiceprezes PTH Oddział w Skarżysku-Kamiennej i Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach, współpracownik IH UJK i Studium Historii Kościoła Diecezji Kieleckiej. Redaktor naukowy Rocznika O/PTH w Skarżysku-Kam., czasopisma naukowego indeksowanego w BazHum i Index Copernicus. Zainteresowania badawcze: dzieje książek i księgozbiorów, organizacja parafialna oraz osadnictwo w średniowieczu i w okresie wczesnonowożytnym. Autor książek: Wiślica w średniowieczu i w okresie wczesnonowożytnym, współautor i redaktor monografii naukowych gmin: Bliżyn, Skarżysko-Kościelne, miasta Skarżyska-Kamiennej, Pocztu polskich bohaterów narodowych oraz Pocztu królów i książąt polskich, redaktor i współautor Mała Ojczyzna. Skarżysko-Kamienna. Materiały do edukacji regionalnej. Opublikował kilkadziesiąt artykułów i recenzji.
Emmanuella Robak, ur. w Kielcach. Doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna (Lily of the valley, Miranda Cartel). Pasjonatka muzyki i literatury. Jej zainteresowania literackie to przede wszystkim estetyka modernizmu w literaturze polskiej, a także angielska literatura oddająca ducha ery wiktoriańskiej. Pracuje w Thames British School Warsaw. 
Katarzyna Sobota (Szychowska). ur. w Kielcach, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Publikowała w „Radostowej”, miesięczniku „Teraz”, „Projektorze”, „Oratorze Świętokrzyskim”. Współpracuje z kieleckim Wydawnictwem O-Press, pisząc teksty do książek dla dzieci. Członkini grupy literacko-artystycznej „Słowniacy Świętokrzyscy”, działającej przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” (Oddział w Kielcach), współautorka almanachu poetyckiego "67 kroków". Obecnie przygotowuje do druku debiutancki zbiór opowiadań Kołysanka i inne fantazje. Mieszka w Kielcach.
Wojciech Habdas, z zawodu inżynier po Politechnice Świętokrzyskiej. Od kilkunastu lat fotoreporter związany m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Teraz", "Projektorem". 
Grzegorz Niemiec, ur. w Krakowie, studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od trzech lat publikuje w "Projektorze". Obecnie pracuje nad tekstem o czeskim kinie historycznym ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Otakara Vávry i Františka Vláčila. Pasjonuje się czeską kulturą. Posiada tytuł klasyfikacyjny Mistrza Krajowego PZBS w brydżu sportowym. Mieszka w Krakowie.
Piotr Kletowski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego,  współzałożyciel i wieloletni redaktor działu filmowego pisma "Ha!art", publikuje w "Kinie", "Kwartalniku filmowym", "Czasie kultury"; prasie polskiej i zagranicznej. Jest autorem i redaktorem 20 książek naukowych (m.in. "Śmierć jest moim zwycięstwem – Kino Takeshi Kitano", "Filmowa odyseja Stanleya Kubricka", "Kino Dalekiego Wschodu", "Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa", "Europejskie kino gatunków" ), juror festiwalu NURT. 
Agata Orłowska, ur. w Starachowicach, absolwentka filologii polskiej z wiedzą o kulturze na UJK W Kielcach oraz coachingu zdrowia w Collegium Civitas w Warszawie. Prowadzi własną firmę coachingowo-szkoleniową, oferując wsparcie w odzyskiwaniu życiowego dobrostanu. Od 2002 roku związana z teatrem alternatywnym. Mieszka w Warszawie.
Agnieszka Majcher, ur. w Kielcach, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel języka angielskiego, tłumacz polsko-angielski. Publikowała m. in. na łamach takich czasopism jak "Studia filologiczne", "Respectus Philologicus", "Journal of Language and Cultural Education", również w pracy „Cognitive Theories”. Jej dysertacja dotyczy angielskich przekładów prozy Stanisława Lema. Tworzona przez nią poezja ukazała się w Wielkiej Brytanii w antologiach wydawnictwa Forward Poetry. Wokalistka, autorka piosenek (Chór Kameralny Fermata, Cognitive Dementia). Miłośnik teatru, muzyki, literatury i zwierząt. Lektor w szkole językowej English Academy. Mieszka w Kielcach.
Małgorzata Angielska, ur. w Końskich, logopeda, filolog polski, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, terapeuta ręki, MRR wg V. Sherborne, TUS. Od ponad 5-ciu lat związana z „Projektorem”. Sympatyzująca z amatorskim ruchem teatralnym i recytatorskim. Występowała na licznych konkursach i turniejach recytatorskich oraz z Grupą Teatralną ANTYRAMA, wcześniej z Teatrem Ecce Homo, ze Studiem LS Lecha Sulimierskiego. Śpiewała, m.in. w Studiu Piosenki Radosława Pacha w Wojewódzkim Domu Kultury i Studiu Piosenki GA-Ga Grażyny Budziasz w MDK Kielce, zespole ADHDub. Mieszka w Kielce. 
Agata Kulik, ur. w Kielcach, absolwentka wiedzy o teatrze oraz dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Publikowała na portalach poświęconych sztuce teatralnej, pisała między innym dla Nowej Siły Krytycznej, oraz do lokalnych gazet i czasopism. Brała udział w konferencjach i eventach teatralnych jako specjalista. Na co dzień prowadzi własną agencję reklamową. Po godzinach mól książkowy. Pasjonuje się również fotografią i starym kinem.
Mirosław Krzysztofek, ur. w Kielcach. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził audycje muzyczne w Radio Kielce. Recenzuje festiwale i nowości płytowe, najczęściej z nurtu rocka progresywnego.
Lena Kolasa, ur. w Kielcach. Studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.
Robert Kolasa, ur. w Kielcach, absolwent Państwowego Zespołu Sztuk Plastycznych. Zajmuje się rzeźbą, konserwacją i detalem rzeźbiarskim. Publikował rysunki m.in. w "Nie". "Krakersie", "Teraz". Autor stałej rubryki w "Projektorze" i albumu rysunkowo-komiksowego "Rewolwer i mielony".
Tomasz Łukaszczyk, ur. w Kielcach, autor logotypu magazynu i kilku okładek. Absolwent rzeźby na ASP w Poznaniu. Zajmuje się rzeźbą dekoracyjną, tworzy murale i rysunki komiksowe (m.in. Panowie Ognia, 12 prac Delty 800, Pułapka Gargancjana, Kot w butach, Delta 800: misja). 
Jerzy Ozga, absolwent grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (oddział w Katowicach), ilustrator książek i rzeźbiarz. Publikował m.in. w „Komiks-Fantastyka”, „Super Boom”, „Smok Komiks”, „Teraz”, „Komiks i my”, „Projektorze”. Autor storyboardów i opracowania rysunków w filmach Lecha Majewskiego („Pokój saren”, „Autobus na Golgotę”, „Młyn i krzyż”, „Dolina bogów”). Laureat Grand Prix na MFKiG w Łodzi w 2003 r. Scenarzysta i rysownik komiksów: „Księga miecza”, „Flain”, „Głupek Sven”; rysownik komiksów „Ern”, „Salut bohaterom”, „Misja rozpaczy”, „Quo vadis” (2 tomy), „Katyń”, „Yorgi” (4 tomy), „Kapitan Gżebyk na tropie”, „Przygody Władka”.
Zbigniew Brzeziński, ur. w Suchedniowie, z mediami związany od 1992 roku (fotoreporter w „Gazecie Lokalnej”), obecnie redaktor kreatywny branżowego kwartalnika „Doradca Kariery” i stały współpracownik Kieleckiego Magazynu Kulturalnego „Projektor”. Przez dziesięć lat prowadził jeden z najpopularniejszych blogów portalu Wirtualnemedia.PL. Jest jednym, z bohaterów filmu dokumentalnego o polskiej blogosferze „Blogersi” z 2011 roku (reż. Jarosław Rybus). Pisarz, autor opowiadań fantasy i S-F.
Z redakcją (w latach 2014-2020) współpracowali m.in.: 
Artur Wabik (komiks, street art).
Jan Nowicki (felietonista). 
Łukasz Rakalski (muzyka). 
Michał Siedlecki (literatura, książka filozoficzna). 
Aleksandra Sutowicz (literatura). 
Dominik Borowski (literatura). 
Sylwia Gawłowska (muzyka). 
Oliwia Hildebrandt (sztuki plastyczne). 
Agnieszka Kozłowska-Piasta (teatr, taniec). 
Izabela Łazarczyk (sztuki plastyczne). 
Martyna Musiał (literatura, film). 
Agata Suszczyńska (sztuki plastyczne). 
i wielu, wielu innych autorów

 

"

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

"Projektor - kielecki magazyn kulturalny"

Paweł Chmielewski (redaktor naczelny)
Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit", ul. Zbożowa 4 lok. 11, 25-416 Kielce  www.zenit.org.pl

ISSN 2353-1037


Kontakt: projektorkielce[at]onet.eu   lub  605 343 341

Copyright by Stowarzyszenie Twórcze "Zenit".

Kopiowanie treści bez zezwolenia wydawcy jest naruszeniem ustawy o prawach autorskich.